Zažijte , jak se dům nebo byt stává vaším.


ZpětÚvodBlog Chcete stavět? Jak vybrat pozemek, který pro vás bude ideální

Chcete stavět? Jak vybrat pozemek, který pro vás bude ideální

Stavba domu je velkým krokem v životě každého, kdo se pro ni rozhodne. Jen samotné rozhodnutí zahrnuje mimo jiné intenzivní přemýšlení, dále pak shánění potřebných prostředků a samozřejmě i výběr ideálního pozemku. Jak vybrat pozemek, který bude tento ideál představovat?

Zamyslete se

Před zahájením honu na vysněný pozemek, byste se měli zeptat sami sebe, kde chcete, aby se váš pozemek nacházel. Zda toužíte po klidu na samotě u lesa, nebo se nemůžete nabažit ruchu velkoměsta. Jestli máte děti, nebo je plánujete, zda jim můžete v okolí pozemku zajistit školku, školu, kroužky a další potřebné aktivity. Také byste se měli zamyslet nad tím, co jste ochotni tomu pravému místu obětovat či nikoliv (dojezdová vzdálenost do práce, za rodinnými příslušníky a přáteli…).

Rozloha pozemku

Za větší pozemek si s nejvyšší pravděpodobností připlatíte, pokud budete pátrat ve stejné lokalitě. Ovšem, pokud vaše výhledy do budoucnosti zahrnují zahrádku s pejskem, bazén, garáž a dětské prolézačky, budete muset na menší plochu vměstnat ještě menší domek, než jste původně zamýšleli, nebo se opravdu porozhlédnout po větším pozemku. Pokud vážně chcete strávit svůj život kvalitně a podle svých představ, rozlohu pozemku si budete muset dobře rozmyslet. Případně můžete vždycky přehodnotit i místo, kde chcete, aby váš nový domov stál.

S čím nemusíte počítat

Zdá se vám pozemek ideální, jak možnostmi v okolí, tak i svou rozlohou? Stále nemusíte mít vyhráno. Před koupí si zjistěte, jaký je územní plán dané lokality, aby za vaším domem nevyrostla obrovská logistická firma, čistička vody, skládka nebo jiné nechtěné překvapení. Dále byste si měli zjistit, jaké jsou požadavky úřadů, které lokalitu spravují. Mezi tyto požadavky se řadí například stavební styl, výška domu a počet pater. 

Pozor na příliš nízkou cenu 

Nic není zadarmo. Pozemek za hubičku by ve vás měl ihned probudit podezření. Před koupí se proto ujistěte, zda se nenachází na místě, kde hrozí sesuvy půdy, záplavy a další přírodní katastrofy. Kromě toho si dejte také pozor, abyste nekoupili pozemek, který patří třetí straně nebo je v předkupnímči zástavním právu.

Orientace pozemku

Pokud jste plně rozhodnuti a už chybí málo k tomu, abyste si pozemek koupili, zaměřte se i na jeho orientaci. Ložnice i kuchyně by měly být na východ, aby se v nich přes den nedrželo teplo a nedocházelo k přehřívání prostoru. Sociální zařízení (koupelny, toalety) a technické místnosti (prádelny, dílny) by měly být orientovány na sever případně na západ, protože v těchto prostorech není potřeba mít tolik denního světla. Zároveň je dobré, abyste přemýšleli i nad tím, aby přímo do vašeho obývacího pokoje či na terasu neviděli sousedé. Nezapomínejte na to, že není důležité, jaký pozemek vyberete, ale jak ho vyberete. A to se vám podaří jedině tak, že se zaměříte na veškeré okolnosti, které jsou s jeho výběrem spojené. 

Sousedské vztahy 

Před koupí pozemku se určitě vyplatí investovat váš čas do potenciálních sousedů. Budete vedle nich bydlet mnoho let a jistě byste nebyli rádi, kdyby se mezi nimi vyskytli problémoví lidé. Jistě neuškodí se s nimi předem seznámit, abyste se například dozvěděli, do jaké věkové kategorie se hodláte přestěhovat a jak vás přijmou.

Závěrem

Nyní víte, jak vybrat pozemek, aby vás nic nepřekvapilo. Před koupí se opravdu zamyslete nad všemi pro a všemi proti. Dům, který na pozemku postavíte, budete obývat vy i vaše rodina léta a ta by měla být pro všechny zúčastněné opravdu příjemná. Výběr pozemku tedy nepodceňujte. 


Hledání nemovitosti

Rychlý kontakt

MV reality s.r.o.
Mobil: 775 232 363
E-mail: info@mvreality.cz


© 2019, MV reality, s.r.o.i – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REALBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality

Nahoru ↑