Zažijte , jak se dům nebo byt stává vaším.


ZpětÚvodBlog Jak chytře zvýšit nájemné, aby váš nájemník nesbalil kufry

Jak chytře zvýšit nájemné, aby váš nájemník nesbalil kufry

Zvyšování nájemného je vždy citlivé téma pro obě zúčastněné strany. Vy se jako pronajímatelé obáváte ztráty svých nájemníků a nájemníci, nechtějí platit za své bydlení víc, než byli zvyklí. Občas se zvyšování nájmu bohužel nevyhnete. Zvyšují se ceny energií, náklady na opravy i pojištění, zatímco vám se pomalu ale jistě tenčí výdělek. Jak se tedy dá šikovně zvýšit nájemné, aniž by se zpřetrhaly vazby mezi oběma tábory? Věřte, že to lze i příjemně.

Nájemné zvyšujte postupně

Na zvyšování nákladů byste neměli být biti vy ani vaši nájemníci. Není proto vhodné nájem zvyšovat až po několika letech. Nájemník nemusí být na vyšší částku připraven, a proto může byt opustit. Nezapomínejte, že ne všichni mají tolik prostředků, aby si střádaly úspory na horší časy a neočekávané výdaje. Je lepší částku rozpočítat a nájem zvýšit o menší částku každý rok. Pokud se tedy snažíte mít nájemné pro začátek nízké, abyste byli konkurenceschopní a případně našli nájemníky rychleji, zvyšujte částku vždy s ohledem k nim. Pokud budete zvyšovat částku pravidelně, vězte, že si na to vaši nájemníci brzy zvyknou. Samozřejmě je s touto okolností můžete seznámit již v době uzavření smlouvy. Vaši nájemníci ocení přímost a otevřenost a hlavně vám nebudou později nic vyčítat. Byli o věci přece předem informovaní.

S nájemníky komunikujte

Komunikace je pro udržení dobrých vztahů důležitá. O zvýšení nájmu musíte dát vědět předem (tj. 30-90 dní) a to písemně (dále musíte upravit smlouvu – uvést změnu nájemného). Komunikace tváří v tvář je projevem vřelosti a zároveň je i více osobní. Pokud není možnost své nájemníky informovat osobně, protože bydlíte například v zahraničí, kontaktujte je alespoň telefonicky. I oni ocení milý přístup svého pronajímatele a nebudou na vás tolik naštvaní. Nezapomínejte ani na slušné chování. Nevybafněte na ně hned se špatnou zprávou, ale projevte zájem o jejich osobní životy. Zeptejte se jich, jak se jim daří a zda jim například něco neschází doma. Posléze zaveďte řeč na zvýšení nájemného. Nezapomeňte vysvětlit veškeré okolnosti a důvody, proč se nájemné musí zvýšit.

Zvyšujte nájemné i ku prospěchu svých nájemníků

Pokud se dozvíte, že by vaši nájemníci ocenili v bytě nějaké opravy či nové věci, vyjděte jim maximálně vstříc. Platí si nájem také proto, aby žili v dobrých podmínkách, které byste jim měli zajistit vy. Zvýšení nájmu by se mělo odrazit i pozitivně a mělo by být vidět. Až budete příště zvyšovat nájem a nájemníci uvidí, že z toho mají něco i oni, nemusíte se obávat žádných problémů z jejich strany.

Nezapomeňte v jaké jste pozici

S některými nájemníky bude těžké pořízení i přesto, že vyvinete co možná největší úsilí proto, aby byl zásah do jejich financí minimální. Můžete se snažit s nimi vycházet, nájem zvyšovat po menších částkách a zabezpečit, aby se ve vašem bytě cítili jako doma. I přes všechny snahy můžete přijít s nájemníky do křížku. Nezoufejte. Vždycky se chovejte přátelsky, profesionálně, ale ani jedno se nevylučuje s tím, když ukážete, kdo je kdo. Koneckonců vy jste majitel.


Hledání nemovitosti

Rychlý kontakt

MV reality s.r.o.
Mobil: 775 232 363
E-mail: info@mvreality.cz


© 2019, MV reality, s.r.o.i – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REALBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality

Nahoru ↑