Zažijte , jak se dům nebo byt stává vaším.


ZpětÚvodBlog Jak koupit byt

Jak koupit byt

Pořízení nemovitosti je pro drtivou většinu obyvatel tou největší transakcí v životě. Naráz utratíte několik milionů korun. Jak koupit byt a zvládnout to? 

Naspořit si do začátku

Pokud nemáte peníze na zaplacení hotově, budete muset řešit úvěr. Po zavedení pravidel ČNB už banky ale nenabízejí úvěry na 100 % hodnoty nemovitosti, ale pouze na 90 % s tím, že jsou devadesátiprocentní hypotéky vykoupené vyšší úrokovou sazbou. "Normální" hypotéka je dnes ve výši 80 % hodnoty nemovitosti, kterou dáváte do zástavy.

Minimálně 10 % ale mít musíte. Tzv. dofinancování například ze stavebního spoření dnes banky už moc akceptovat nechtějí. Může se také stát, že při žádosti o úvěr dostanete podepsat prohlášení, že peníze na počáteční vklad nepocházejí z jiného úvěru. Pokud nepomohou rodiče, zbývá začít včas spořit.

Finanční minulost

Banka musí žádost uznat, aby klient dostal úvěr. Po odeslání dokumentů si banka klienta mimo jiné také zkontroluje v bankovním i nebankovním registru klientských informací. Tam banky sdílejí informace o platební morálce svých klientů. Pokud jste v minulosti neplatili včas své závazky, banka to uvidí. Drobný delikt může přejít, ale nabídne vám kvůli němu vyšší úrokovou sazbu. Zápis v registru navíc může viset až 4 roky.

Banka také vidí do vaší historie plateb. Například na žadatele, který pravidelně odesílá částky na účet kasina, může banka pohlížet jako na rizikového. Tomu, jak koupit byt, tedy předchází svědomitá příprava.

Zvýšit příjem

Po zavedení restrikcí ze strany ČNB například platí, že výška měsíční splátky nesmí přesáhnout 45 % čistého měsíčního příjmu. Pokud vás toto pravidlo vyřadilo ze žádosti o hypotéku, nezoufejte. Cesta existuje, stačí se zamyslet, jak si příjem zvýšit. Situaci nahrává, že je na trhu nedostatek uchazečů o zaměstnání a platy rostou.

Na co dosáhnete?

Teď je čas si popravdě říct, na jak vysokou hypotéku dosáhnete. Spočítejte si, kolik je 45 % procent z vašeho čistého příjmu a kolik je 9násobek vašeho čistého ročního příjmu. Tuto hodnotu totiž taky nesmíte po zavedení ČNB překročit.

Přičtěte všechny ostatní úvěry z kreditní karty, spotřebitelský úvěr, půjčku na auto, alimenty apod. Mít toto spočítané je jeden z prvních kroků, jak koupit byt. Výše hypotečního úvěru, kterou si můžete vzít, určí, po jakém bytě se podívat. Banka bude navíc chtít nemovitost pojistit – tu, kterou klient ručí, což není vždy ta, kterou kupuje. Do výdajů si tedy započítejte i pojistné. Banky vyšly naštěstí klientům vstříc. Ten už nemusí chodit od banky k pojišťovně a zpátky, ale pojistnou smlouvu podepíše spolu se smlouvou o úvěru.

Nový byt, nebo starší byt?

Jak koupit byt a nespálit se? Lepší otázka je, jak vybrat ten správný byt. Starší byty jsou na oko levnější. Připočítat ale musíte vyšší příspěvky do fondu oprav apod. Náklady na bydlení zvýší i případná rekonstrukce. U staršího bytu jsou také vyšší náklady na provoz. Chtějte po majitel vidět souhrn plateb za byt. Snad nejvíce se prodraží vytápění, zvlášť pokud není dům zateplený. Například přímotopy nemají akumulační vlastnost. Jakmile přestanou foukat teplý vzduch, je v bytě zima. Mít je ale neustále zapnuté se nakonec projeví ve vyúčtování.

U nového bytu je toto zatížení nižší. Navíc developeři mnohdy dostavují byty už za přítomnosti nového majitele. Vy si tak můžete říct, co, kde, kam a byt si v rámci možností přizpůsobit své představě.

Vzít si realitku na koupi bytu?

K nabídkám nemovitostí na prodej se člověk dostane snadno. Na inzertních serverech jich visí spousta. Vydat se ale do neprobádaných vod realitního trhu má ale svá rizika.

Realitní transakce je totiž záležitost s mnoha paragrafy. Zkušený realitní makléř je všechny zná a pohlídá, aby transakce proběhla hladce a vy jste do pár týdnů bydleli ve svém novém bytě. Poradí, jak je to s daněmi a dokáže s prodávajícím třeba ještě vyjednat lepší cenu. Ví, jak to chodí. Ke koupi nemovitosti můžete přizvat i finančního poradce, který se postará o vztah banka – klient. Tyto dvě věci spolu úzce souvisí, a tak zkušený realitní makléř dokáže oboje. Vy ušetříte čas a nebudete se muset o všechno starat sami.


Hledání nemovitosti

Rychlý kontakt

MV reality s.r.o.
Mobil: 775 232 363
E-mail: info@mvreality.cz


© 2019, MV reality, s.r.o.i – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REALBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality

Nahoru ↑