Zažijte , jak se dům nebo byt stává vaším.


ZpětÚvodBlog Největší nevýhody pronájmu bytu bez realitky

Největší nevýhody pronájmu bytu bez realitky

Pronajímatelé bytů si často kladou otázku, zda se při pronajímání mají spolehnout sami na sebe, nebo využít služby některé realitní společnosti. S rostoucí poptávkou po volných nemovitostech se na první pohled může zdát jednodušší zvolit si první variantu. Ta sebou přináší řadu úskalí. Jaké jsou největší nevýhody pronájmu bytu bez realitky?

Časová náročnost

Pokud se pronajímatel rozhodne, že si k ruce nevezme na pomoc realitního makléře, měl by se připravit na velké časové ztráty. Vyvolání zájmu u potenciálních nájemců nestojí jen na dobře připraveném inzerátu. S pronájmem “na vlastní triko“ souvisí i příprava bytu k prohlídkám, zajištění potřebné dokumentace, jednání o ceně, přepis na katastru nemovitostí a mnoho dalších úkonů, které zezačátku laik neodhadne a většinou se nakonec na makléře stejně obrátí.

Nedostatečná znalost problematiky

V dnešní internetové době se jen málokdo zalekne, že by nějakému tématu nerozuměl – přečte si o všem přeci na svém počítači. Stejně tak jako si může své znalosti prostřednictvím internetu doplnit pronajímatel, může si je doplnit i zájemce o byt. Nezřídka kdy se stává, že je zájemce daleko informovanější a pronajímatel následně není schopný odpovídat na dotazy, které mu zájemce pokládá. Nedostatečná znalost problematiky má v některých případech za následek, že nebude zájemce pronajímateli věřit a podívá se po jiném bytě. Tím pádem se vracíme k první výše zmíněné nevýhodě – časová náročnost – pronajímatel bude muset nového obyvatele jeho nemovitosti hledat dál a k tomu si znalosti doplnit, což zabere další čas.

Chybná formulace smluv

Další nevýhoda pronájmu bytu bez realitky čeká, když pronajímatel nevyhledá odbornou pomoc při přípravě nájemní smlouvy. Smlouvy by měly být napsané tak, aby odpovídaly formě a obsahovým náležitostem o nájmu bytu, které upravuje občanský zákoník. Opět si lze potřebné informace dohledat na internetu. Někteří pronajímatelé dělají zásadní chyby, na které by je dobrý makléř včas upozornil. Jedná se například o smlouvy, které jsou na dobu neurčitou, aniž by si toho majitel bytu byl vědom. Veškerým nástrahám se dá díky realitním společnostem vyhnout. Navíc mají své dokumenty ošetřeny právníky, aby nikde nevznikla nechtěná skulina.

Trpělivost

Zájemci rádi smlouvají o cenách pronájmu a vratných i nevratných kaucích. Mnoho pronajímatelů nakonec podlehne tlaku ze strany zájemce a ceny sníží, kauce odpustí, případně nechá nové nájemníky kauce splácet. Pokud ovšem splátky neuvede do smlouvy, nemusí se jich nikdy dočkat. Makléři vědí, jak se zájemci hovořit, které komunikační praktiky fungují na jaký typ člověka a prokazují mnohem větší trpělivost. Zkušenosti, které během své práce získaly, investují do vyjednávání, přesvědčování a vyčkávání na případné lepší zájemce, aby byl byt vždy v dobrých rukách a zamezilo se riziku finančních ztrát.

Odhad na lidi

V neposlední řadě mají makléři mnohem lepší odhad na lidi, než většina pronajímatelů. Nejen, že s nimi umí správně a chytře komunikovat, ale také umí včas odhalit někoho, kdo svým chováním odpovídá nájemcům, se kterými bývají problémy. Rodina, která by se pronajímateli bez opory makléře, mohla zdát jako úplně běžná a slušná, může mít za sebou bouřlivou minulost v roli neplatičů a ničitelů.

Seznam nevýhod pronájmu bytu bez realitky by mohl směle pokračovat dál. Nejpodstatnější problémy, které mohou na pronajímatele čekat, byly řečeny. Kontakujte nás a pronajímejte byt v klidnou hlavou.


Hledání nemovitosti

Rychlý kontakt

MV reality s.r.o.
Mobil: 775 232 363
E-mail: info@mvreality.cz


© 2019, MV reality, s.r.o.i – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře REALBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality

Nahoru ↑