loader

Propad realitního trhu - co zlevňuje rychleji?

clanek-maklerSituaci na realitním trhu nám již po nějaký čas neustále připomínají média. Že se realitní trh stále propadá, je jasné, ale již o trochu méně jasné je, jak je to konkrétně.

Co nás v současnosti trochu těší, že se zatím nenaplňují predikce z konce roku - většího propadu cen nemovitostí po novém roce. Díky poměrně teplé zimě a "zatím" odvrácením energetické krize, jak tomu vše nyní naznačuje, je pokles cen nemovitostí menší. Není to tak, že bychom nad danou situací nějak zvlášť jásali, ale lehký náznak, že by se mohl trh alespoň na nějaký čas v propadu zastavit, tady je. Nutno podotknout, že některé nemovitosti budou zlevňovat i nadále. Týká se to především starších nemovitostí v ne moc atraktivních lokalitách, v často horším technickém stavu a významnou roli tu dnes také hraje jejich vyšší energetická náročnost. Stále evidujeme větší zájem o menší byty, než větší byty či rodinné domy. Jednak je to pochopitelně tím, že na pořízení většího bytu či domu je třeba mít více peněz, ale také tím, že v menším bytě dáváme menší výdaje za energie. Znamená to tedy, že vyšší zájem je stále u menších bytů - čili zde se 

zlevňovalo v porovnání s většími byty a domy o něco méně. Často také takové byty kupují lidé jako investici, pokud mají hotové peníze. Je to pochopitelně větší jistota, než je mít jen tak na účtu.

Pokles cen jsme zaznamenali u rodinných domů, které se za současné situace často stávají neprodejné. Není to o tom, že by musela jejich tržní hodnota zákonitě klesat, ale především tím, že je minimální poptávka. A když už se objeví někdo, kdo má peníze a chce něco koupit, má v nabídce často desítky různých nemovitostí, ze kterých si může vybírat. Nejméně záviděníhodná situace je u čerstvě rozestavěných novostaveb. Sotva si nový majitelé pořídili pozemek a začali na úvěr stavět, ceny materiálů začaly růst. Náklady na dostavění se přitom zvýšily o statisíce až milióny. To často ovšem znamená, že banky nechtějí těmto majitelům půjčovat další peníze - spíše jim nelze půjčit více, protože nesplňují podmínky výše příjmu a minimální životní náklady v porovnání s požadovanou výší měsíční splátky úvěru.

Vlastní kapitolu zde mají developerské projekty, o které je v souvislosti se špatnou dostupností hypoték neporovnatelně menší zájem. Developeři ale zatím obecně nezlevňují.
Co ovlivňuje ceny nemovitostí? Je to pochopitelně aktuální kupní síla obyvatel v přímé souvislosti s vysokou úrokovou sazbou hypoték a na to navazující energetická krize a válečný konflikt na Ukrajině. Všichni si přejeme, aby se situace nejen stabilizovala, ale především začala zlepšovat.