loader

Na co si dát při prohlídce bytu pozor?

28.11.2022 Koupě bytu je mnohdy rozhodnutí na celý život. Zjistěte, na co si dát pozor při prohlídce bytu a rozhodněte se správně.

V následujících odstavcích vám osvětlíme a poradíme, jak udělat prohlídku nemovitosti. Prohlídka je první přelomový moment, ve kterém se prvně setkáváte s možným budoucím bydlením, kdy může přijít hořké zklamání, že byt nevypadá tak, jak jste si mysleli z představovaných fotografií, nebo je naopak naprosto dokonalým.

 

Nezapomínejte si pořádně promyslet, co byste na prohlídce chtěli zjistit a jaká kritéria vás nejvíce zajímají. Nejlepší bude, když si aspekty sepíšete a budete si je během návštěvy odškrtávat.

NESPOLÉHEJTE SE JEN NA PRVNÍ POHLED.

Vizuální stav bytu je určitě důležitý aspekt při jeho koupi, ale když už zjistíte, že by vám bydlení vyhovovalo, zaměřte se na to, jak udělat prohlídku nemovitosti nejlépe. Nezapomínejte při první prohlídce na prověření jeho technického stavu, to je totiž klíč k úspěchu. Dívat byste se měli po prasklinách ve zdech, které už o technickém stavu dosti vypovídají. Pečlivě si prověřte, zda nejsou v bytě plísně či do něho nezatéká. Zjistěte také, v jakém stavu jsou zdejší podlahy, a poklepejte na kachličky, jestli nejsou duté či nezačnou v brzké době odpadávat.

 

Velmi důležitou součástí je také stav elektrických rozvodů, a to nejen v bytě, ale také v prostorách celého domu, zvlášť pokud by zde byly staré hliníkové rozvody, které jsou až zdraví nebezpečné. Určitě se zeptejte, kdy se naposledy měnily stoupačky a v jakém stavu jsou.

real-estate-1686335_1280

NEZAPOMÍNEJTE NA SOUSEDY, OKOLÍ ČI INTERNET

V dnešní době může pro váš nákup nemovitosti být také důležitá dostupnost internetu a televizní spojení. Rychlý a stabilní internet ještě stále není normou, a tak by nás i tento aspekt měl zajímat, obzvlášť je-li na něm závislé naše zaměstnání. Zjistěte proto, jaké možnosti tu jsou, zda je možnost pevného připojení s vysokou rychlostí nebo jestli se v budoucnu chystá jeho napojení.

 

Pro příjemné bydlení je určitě nezbytná i informace o sousedech, kteří společné prostory také obývají. Zajímat by vás určitě mělo, zdali se v domě nenachází nějaká problémová rodina, která by vám mohla společné soužití znepříjemnit. Stejně tak by bylo vhodné zjistit, jak budou sousedé reagovat na vás nebo jim nebude vadit například domácí mazlíček, kterého si sebou do nového bydlení přinesete.

 

BEZPEČÍ PRIORITOU

Ne každé sousedství je mírumilovné, proto by vás mělo také zajímat, jak bezpečné je okolí, do kterého se chystáte nastěhovat. Nebylo by určitě příjemné po nastěhování zjistit, že se musíte bát o majetek, automobil před domem, vlastní zdraví nebo bezpečí vašich nejbližších.

 

JAKÉ INFORMACE BYSTE MĚLI DÁLE ZJISTIT?

Člověk by určitě neměl hned při první schůzce na byt kývnout, pokud si neprojde dokumenty spojené s koupí nemovitosti. Ne každý makléř je mívá s sebou. Makléř by vám také měl připravit vzory všech smluvních dokumentů, které se s vámi chystá uzavřít. Mimo jiné sem patří například rezervační smlouva, smlouva kupní a smlouva o smlouvě budoucí.

 

Pro dostatek informací o společenství vlastníků a družstvu si vyžádejte náhled do zápisu ze schůzí, kde zjistíte, zda se chystá financování rekonstrukcí, finanční uzávěrku, zda je dostatek peněz ve fondu oprav, abyste pak nebyli překvapeni s růstem poplatků při splácení úvěru za práce na domě.

 

Od prodávajícího žádejte nabývací titul a list vlastnictví, kde se dozvíte více o majetkových poměrech a právních vadách. Tyto dva dokumenty budete potřebovat pro odhadce, při financování hypotékou, kterého si budete muset pozvat.

 

Bude po vás dále chtít výpis z katastrální mapy, ze kterého se dá poznat, zda k nemovitosti vede přístupová cesta. Zapomínat bychom neměli ani na výpis z prohlášení vlastníka, z kterého vyplývá, kolik má byt metrů čtverečních a naleznete zde výměr jednotlivých místností.

 

Věříme, že jsme vám v otázce, jak udělat prohlídku nemovitosti, odpověděli na vše, co je potřeba vědět a přejeme tímto příjemné vybírání vašeho vysněného bydlení.